18 edycja 18 edycja 18 edycja konfrontacje teatralne

Wystawa Roberta Kuśmirowskiego w ramach Festiwalu

Być może nie wszyscy wiedzą, że w czasie trwania Festiwalu można oglądać niezwykłą wystawę przygotowaną pod kierunkiem wyjątkowego, docenianego na całym świecie artysty plastyka - Roberta Kuśmirowskiego.

Wystawa Sztuki Więziennej Osób Osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych została przygotowana m. in. w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim i Areszcie Śledczym w Lublinie pod kierunkiem Roberta. Wydarzenie jest bezpośrednio związane z Galą Nagrody im. Prof. Hołdy, przygotowaną wspólnie przez Centrum Kultury w Lublinie, Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy oraz Służbę Więzienna – wydarzenie to odbyło się na otwarcie naszego Festiwalu.

Wystawa obfituje w wyjątkowe eksponaty, zebrane przez Roberta Kuśmirowskiego z Zakładów Karnych m. in. w Zamościu, Chełmie, Hrubieszowie, oraz wykonane na warsztatach prowadzonych w Opolu Lubelskim i Lublinie przez samego artystę. Spotkamy się tutaj z ogromną różnorodnością – od przedmiotów wykonanych z mydła czy chleba, przez rzeźby w drewnie, szkice czy akwarele, aż po nielegalne maszynki do tatuażu wykonane z podstawowych dostępnych dla więźnia przedmiotów. Unikatem tej kolekcji będą zatopione w formalinie więzienne tatuaże na kawałkach ludzkiej skóry, wypożyczone na czas trwania wystawy dzięki uprzejmości Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa mieści się na Poziomie -1 w budynku Centrum Kultury w Lublinie – zapytajcie naszych wolontariuszy, na pewno wskażą Wam drogę do dosyć ukrytej, ale niezwykłej ekspozycji. Będzie ona czynna od 12 do 26 października w godzinach 11.00 – 18.00.