18 edycja 18 edycja 18 edycja konfrontacje teatralne

Zapomnij o teatrze!

Zapomnij o teatrze! Hasło tegorocznej edycji festiwalu jest zaproszeniem do wyjścia poza znane i lubiane ramy teatru konwencjonalnego, oswojonego, przewidywalnego. Pokażemy fascynujące projekty artystyczne, sytuujące się na pograniczu teatru, tańca, sztuk wizualnych, otwierające nowe sposoby myślenia o sztukach performatywnych, pytające o rolę i obecność widzów w tworzeniu spektaklu. Bardzo ważna jest dla nas otwarta i bezkompromisowa rozmowa z widzami-dlatego zaprosiliśmy spektakle, których twórcy szczególną wagę przywiązują do partnerskiego dialogu z krytyczną publicznością. Wśród artystów znajdą się zarówno gwiazdy światowej sceny performatywnej, jak i młodzi polscy twórcy. Zaprezentujemy spektakle powstałe w nurcie niezależnym oraz teatry repertuarowe, które wyróżniają się uważnym, nowatorskim budowaniem programu. Całość zaczniemy od pytania o rolę i odpowiedzialność kuratorów, poddając się w „The Curators Piece” pod osąd publiczności.

Kuratorami tegorocznego festiwalu są Marta Keil i Grzegorz Reske, program powstał pod opieką Dyrektora Artystycznego Festiwalu, Janusza Opryńskiego.

Tym samym, mamy przyjemność ogłosić pierwszy punkt programu przygotowanego na 18. edycję Festiwalu Konfrontacje Teatralne. Projekt „The Curator’s Piece”, który powstał według pomysłu Tei Tupajić i Petry Zanki, zostanie zaprezentowany w nurcie programu zagranicznego pierwszego dnia Festiwalu, 12 października, w salach budynku Centrum Kultury w Lublinie, do którego Festiwal wraca po paru latach przerwy, podczas których trwał remont naszej siedziby.

Więcej informacji na temat spektaklu, pomysłu z jakiego się zrodził, jego twórców oraz ważnych dla projektu konceptach znajduje się w dziale Wydarzenia naszej strony. Zapraszamy do lektury.

 

 

Strzępka / Goebbels / Opryński / LeRoy / Szczawińska / Ziemilski / Tupalić & Zanki / Komuna Warszawa / Betontac / Teatr Ósmego Dnia