18 edycja 18 edycja 18 edycja konfrontacje teatralne

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Miło nam powiadomić, że Centrum Kultury w Lublinie, w tym Teatr Centralny i teatry z nim związane, przyłączyły się do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

W tym roku Instytut Teatralny przygotował wyjątkowy program, który ma na celu promowanie i popularyzowanie sztuki teatru.  Dotknij teatru to ogólnopolski projekt przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru  i widzów. W dniach 18 – 28 marca widzowie 39 miejscowości w 16 województwach będą mogli wziąć udział w specjalnie z tej okazji przygotowanych wydarzeniach: spektaklach, próbach otwartych, warsztatach edukacyjnych, zwiedzaniu teatrów, spotkaniach z twórcami, wystawach, koncertach, czy happeningach. Dzięki temu widzowie poznają teatr od kuchni, a artyści podzielą się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami.

Image1_2

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. Dzień obchodów wyznaczono na 27 marca.

Wśród wydarzeń, zaplanowanych z tej okazji w Lublinie, znalazły się następujące propozycje przygotowane w Centrum Kultury w Lublinie:

22.03 (piątek), godz. 19.00
spektakl Sceny Prapremier InVitro – „Zły”
reż. Łukasz Witt-Michałowski

23.03 (sobota) , godz. 19.00
spektakl Sceny Prapremier InVitro – ”Zły”
reż. Łukasz Witt-Michałowski

godz. 20.45
spotkanie  „Zły – prawda, czy fałsz?”
Prowadzenie: Łukasz Witt-Michałowski
Spotkanie, w którym udział wezmą twórcy spektaklu – Dariusz Jeż, Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski, Grzegorz Kondrasiuk oraz płk Zbigniew Drożyński – Dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, Szymon Semeniuk – osadzony, odtwórca jednej z ról w spektaklu „Sen nocy letniej” grupy Zapaleni.org w reż. Joanny Lewickiej i Łukasz Pruchniak – wychowawca ds. kulturalno-oświatowych w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, wykonawca muzyki w spektaklu „Sen nocy letniej” grupy Zapaleni org.
wstęp wolny

26.03. (wtorek), godz. 19.00
spektakl Teatru Provisorium - „Bracia Karamazow”
reż. Janusz Opryński

27.03. (środa), godz. 16.00
spotkanie z twórcami spektaklu „Bracia Karamazow”
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

Spotkanie będzie szansą, by usłyszeć, w jaki sposób twórcy uzyskali efekt „mówienia, które równa się zrozumieniu”, o którym w swojej recenzji ze spektaklu mówił Drewniak – jak podczas pracy nad spektaklem, w czasie długiego, trwającego około trzech miesięcy etapu prób czytanych przygotowywali się do współczesnego mówienia i rozumienia tekstu Dostojewskiego.

Dowiemy się także, dlaczego tak istotne było powstanie na potrzeby tej inscenizacji nowego tłumaczenia, zamówionego przez Teatr u profesora Cezarego Wodzińskiego. Tekst, który przygotował profesor – osoba, która dysponuje ogromną wiedzą na temat myśli precyzyjnych – to nowa jakość, która pozwoliła w szczególny sposób zwrócić uwagę na trudne kwestie, monologi i dylematy postaci tak złożonych, jak Iwan czy Stary.

godz. 19.00
spektakl Teatru Provisorium - ”Bracia Karamazow”
reż. Janusz Opryński

28.03 (czwartek), godz. 18.00
spotkanie z cyklu Zagadka Gościnności
Prof. Cezary Wodziński Nasza Odyseia – wykład V

Tematem cyklu spotkań z prof. Cezarym Wodzińskim jest Odyseja Homera. Zajęcia składają się z krótkiego wprowadzenia, lektury tekstu w interpretacji Adama Woronowicza oraz komentarzy i dyskusji uczestników sympozjonu. Praca ma zasadniczo charakter filologiczno-hermeneutyczny. Będziemy wypytywać tekst Homerowy i samemu pozwalać się przezeń przepytać. Odys-Gość stanie się dla nas przewodnikiem – po archipelagu greckim, ale i po naszym glokalnym świecie.
prowadzenie: Janusz Opryński
fragmenty tekstu „Odyseii” Homera czyta: Adam Woronowicz

Lista wszystkich wydarzeń lubelskich: http://www.dotknij-teatru.pl/wydarzenia/lublin/